Datum:

26. 12. 2024    
17:30 - 18:30

Místo:

Kostel Sv.Salvátora v Praze
Salvátorská 1045/1
Praha 1
Česká republika

Vánoční koncert na Starém městě pražském Bohemian Symphony Orchestra Prague

Tlacitko VSTUPENKY
Vánoční koncert Bohemian Symphony Orchestra Prague (BSOP) na Starém Městě pražském. Kostel U Salvátora na Starém městě rozezní světově nejznámější vánoční a klasické melodie v podání členů Bohemian Symphony Orchestra Prague.

Správná vánoční atmosféra se neobejde bez melodií, které máme se svátečním časem neodmyslitelně spjaté. Členové prestižního Bohemian Symphony Orchestra Prague (v komorním obsazení) proto připravili jedinečný večer plný nejznámějších melodií, které 26. prosince zaplní kostel U Salvátora na Starém Městě.

Komorní koncert nabídne svátečně laděný, a přesto dokonale pestrý hudební mix. Nebudou v něm chybět tradiční vánoční skladby jako O Holy Night (Cantique de Noël) francouzského skladatele Adopha Adama na  francouzský text básně Minuit, chrétiens (Midnight, Christians) autora Placide Cappeau. Anglický text této písně napsal unitářský kazatel John Sullivan Dwight v roce 1855. Francouzský i obě verze anglického textu oslavují narození Ježíše a připomínají spásu lidstva.

A chybět nesmí ani Gruberova Silent Night, kterou všichni známe pod názvem Tichá noc (německy Stille Nacht). Ta je jednou z nejznámějších vánočních písní vůbec. Poprvé ji uvedli učitel a varhaník Franz Xaver Gruber a tamní kaplan a básník Joseph Mohr v kostele sv. Mikuláše v rakouském městě Oberndorf u Salcburku na Štědrý večer v roce 1818. Text k písni, oslavující krásu vánoční noci, napsal kaplan Mohr již v roce 1816 ve farnosti Mariapfarr. Před Vánoci 1818 zkomponoval Gruber k jeho básni melodii.

Zavzpomínat si na celý rok můžete v průběhu díla italského barokního skladatele Antonia Vivaldiho: Čtvero ročních dob. Čtyři koncerty pro sólové housle Jaro – Léto – Podzim a Zima vás postupně provedou každým ročním obdobím. Uslyšíte například jarní zpěv ptáčků, potůčky, pastýřskou idylu, venkovský tanec, letní bouři a vichřici, podzimní žně a lov, nebo zimní chlad, vítr, déšť, oheň v krbu a bruslení na ledě.

Na své si přijdou také milovníci těch největších mistrů světové klasiky. Pachelbelův Kánon (plným německým názvem: Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo) patří mezi nejznámější díla klasické hudby vůbec. Složil ji kolem roku 1680 jako chrámovou hudbu pro tři housle a basso continu. Skladba byla ale od té doby přepsána pro celou řadu dalších hudebních nástrojů.

Účinkující:

Členové Bohemian Symphony Orchestra Prague (BSOP)

Sólové housle: Marie Dvorská

Program:

Johann Pachelbel:  Canon v D – dur

John Francis Wade: Adeste fideles

Adolph Adam: O Holy Night

Franz Xaver Gruber: The Silent Night / Tichá noc

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob (Jaro – Léto – Podzim – Zima)

Místo konání:

Kostel U Salvátora

Salvátorská 1045, 110 00 Praha 1 – Staré Město

26.12.2024 od 17:30 hodin

Bohemian Symphony Orchestra Prague (BSOP) si od svého založení připsal na konto nespočet úspěchů, například několik evropských turné s rockovými legendami a kapelami Deep Purple, Nazareth, Europe, Alice Cooper, Toto, Survivor, Foreigner, Journey, Bonnie Tyler, Uriah Heep a dalšími. Pochlubit se může také spoluprací na projektech se švédskou kapelou Sabaton, britskou kapelou Kosheen, 2Cellos, slavným španělským operním pěvcem José Carrerasem nebo vokální skupinou The Tenors a Il Volo. Seznam hvězdných jmen, která měla s pražským orchestrem co dočinění, je skutečně obsáhlý. Za zmínku stojí například také houslistka Vanessa Mae, zpěvačka Sarah Brightman či trojnásobný držitel Grammy Michael Bublé.

Orchestr má za sebou rovněž řadu klasických koncertů po celé Evropě, vycestoval ale také na turné po Japonsku a Číně. Na české scéně uvádí BSOP mimo jiné řadu koncertů v Obecním domě v Praze.

Marie Dvorská – houslistka, sólistka, komorní hráčka, členka 1.houslí orchestru České filharmonie. Studium u PhDr. Ladislava Dvorského (žák Josefa Muziky), prof. Václava Snítila (Pražská konzervatoř a Akademie Múzických Umění Praha), u prof. György Pauka (Hochschule Winterthur – Zürich a Královská akademie v Londýně). Získala ocenění v různých národních a mezinárodních soutěžích (např. 1. cena na Kociánově mezinárodní soutěži). Sólově vystupuje v ČR i zahraničí. Mezinárodní mistrovské houslové kurzy absolvovala např. V Izraeli u nezapomenutelné Idy Haendel a ve Švýcarsku u Vladimíra Spivakova. V Abú Dhabí vedla svou vlastní masterclass v rámci koncertního turné s Českou filharmonií.