Masters of Classics 01.04.2024
Masters of Classics – nejslavnější Vivaldiho Čtvero ročních dob zazní v dubnu v podání členů Bohemian Symphony Orchestra Prague a nejlepších absolventů akademie světově uznávaného českého houslového virtuóza Václava Hudečka, pod jehož záštitou se koncert koná.
Bohemian Symphony Orchestra Prague uvede 1. dubna 2024 v 19:30 v kostele U Salvátora v Praze světoznámé dílo Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Orchestr povede šéfdirigent orchestru Martin Šanda. Jako sólisté se představí mladí čeští virtuózové Klára Klánská, Matteo Hager, Marek Pavlica a Jan Novák.
Vivaldiho Čtvero ročních dob, cyklus koncertů pro housle a orchestr, je nejslavnějším dílem tohoto italského barokního skladatele. Je rozdělen na čtyři části, ve kterých Vivaldi popisuje průběh celého roku. Každé roční období se skládá ze tří vět. Jaro (ptáci, potůčky, pastýřská idyla, venkovský tanec), Léto (Zefyr, Boreás, klid, komáři, bouřka, vichřice), Podzim (tanec, žně, opilý spánek, lov, útěk) a Zima (chlad, vítr, déšť, krb, na ledě).
A právě jaro, léto, podzim a zimu budou mít na repertoáru členové Bohemian Symphony Orchestra Prague, kteří vás přesvědčí, že vážná hudba umí být i rozverná, veselá a plná energie. Vychutnejte si jedinečný kulturní zážitek umocněný krásnými prostory Salvátorského chrámu na Starém městě pražském, v němž se bude odehrávat.
Václav Hudeček
Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra.
Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších podiích ( Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera ), s nejlepšími světovými orchestry ( Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další ) jakož i na světových festivalech ( Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky ). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jeho nahrávky u firmy Supraphon.
Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Jeho nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni obdržel zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Rovněž za další svoje nahrávky obdržel interpret zlaté desky.
Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).
Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích , tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech. v rámci tradičních vánočních turné, nebo na Hudečkem pořádaných Svátcích hudby v Praze.
Klára Klánská
Klára Klánská se narodila v roce 2004 a od pěti let se začala věnovat hře na housle pod vedením prof. Ludmily Štětinové. V průběhu studia se zúčastnila mnoha soutěží. V roce 2022 se stala finalistkou soutěže Agustin Aponte International Music Competition na Tenerife a vítězkou Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích.
Nyní je posluchačkou pátého ročníku Pražské konzervatoře, kde studuje ve třídě prof. Pavla Kudeláska.
Marek Pavlica
Marek Pavlica se narodil v roce 2003 v Brně. Svá studia započal na ZUŠ v Uherském Hradišti pod vedením Pavla Štulíra, po dokončení pokračoval na konzervatoři v Brně, kde strávil dva roky ve třídě prof. Štěpána Graffeho. Nyní ve studiu pokračuje v pátém ročníku na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Jiřího Fišera. Pravidelně se účastní houslových kurzů a masterclassů (Václav Hudeček, Fedor Rudin, Bohuslav Matoušek, Ivan Ženatý aj.). V roce 2021 získal první cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži ,,Concorso Musicale Internazionale Città di Palmanova”, v tomtéž roce zvítězil i na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích.
Matteo Hager
Česko-americký houslista Matteo Hager se narodil v roce 2003. Po absolvování Hudebního gymnázia v Praze získal prospěchové stipendium na Royal Academy of Music v Londýně, kde v současnosti studuje u prof. Rodneyho Frienda.
Matteo je laurátem několika mezinárodních soutěží, jako je houslová soutěž Josefa Micky, hudební soutěž ve Francii, hudební soutěž Augustina Aponteho a Note di Talento, abychom jmenovali alespoň některé. V roce 2023 byl Matteo uveden jako „Vycházející hvězda“ v BBC Music Magazine. Matteo koncertoval na třech kontinentech a spolupracoval s uznávanými dirigenty jako Tomáš Netopil, Tomáš Brauner, Radek Baborák, Marek Šedivý, Petr Vronský, Jan Kučera, Chuhei Iwasaki a Naci Özgüç. Jako sólista spolupracoval se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů, Westbohemian Symphony, Central London Orchestra a několika dalšími orchestry. V roce 2023 byl Matteo také vybrán, aby reprezentoval Royal Academy of Music jako sólista v New Yorku.
Kromě hry na housle Matteo komponuje pro film, divadlo a orchestry.
Jan Novák
Jan Novák se hře na housle začal věnovat ve věku šesti let v Mladoboleslavské hudební škole pod vedením Marie Švejdové. V současné době je studentem pražské konzervatoře ve třídě prof. Jiřího Fišera.
V roce 2017 se zúčastnil mezinárodní soutěže J. Muziky, kde získal 2. cenu a ocenění za nejlépe provedenou povinnou skladbu L. Fišera – Amoroso. V témže roce se stal vítězem celostátního kola národní soutěže MŠMT v Liberci.
V roce 2018 absolvoval dvě mezinárodní soutěže. V soutěži PhDr. J. Micky, které předsedal Václav Hudeček, získal první místo s pozváním na mistrovské kurzy Václava Hudečka v Luhačovicích. Součástí pozvání na kurzy bylo stipendium od nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.
První cenu získal na jubilejním 60. ročníku celosvětově známé Mezinárodní Kocianovy houslové soutěži v Ústí nad Orlicí.
Na podzim 2019 při příležitosti mezinárodního festivalu Dvořákova Praha – talent stage účinkoval Jan Novák v Anežském klášteře. V témže roce dostal příležitost veřejně vystoupit se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně a o rok později účinkoval v Jihlavě se Severočeskou filharmonií Teplice, kde sólově provedl Cikánské melodie Pabla de Sarasateho.
V roce 2021 vystoupil Jan Novák ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Praha, kde zahrál Dvořákův Mazurek.
Začátkem roku 2022 při příležitosti ,,Svátků hudby v Praze¨ účinkoval společně s Václavem Hudečkem. Na tomto koncertě zahrál s orchestrem Barocco sempre giovane Romanci f moll Antonina Dvořáka a Mazurek téhož autora.
Velikého úspěchu dosáhl na Soutěžní přehlídce konzervatoří, kde v oboru housle zvítězil a stal se absolutním vítězem soutěže.
V létě 2023 absolvoval mistrovskou Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích, kde se umístil na nejvyšší příčce a velikou odměnou za vítězství byly krásné mistrovské housle.
Bohemian Symphony Orchestra Prague si od svého založení připsal na konto již nespočet úspěchů, například několik evropských turné s rockovými legendami a leadery kapel Deep Purple, Nazareth, Europe, Alice Cooper, Toto, Survivor, Foreigner, Journey, Bonnie Tyler, Uriah Heep a dalšími. Pochlubit se může také spoluprací na projektech se švédskou kapelou Sabaton, britskou kapelou Kosheen, 2Cellos, slavným španělským operním pěvcem José Carrerasem nebo vokální skupinou The Tenors. Seznam hvězdných jmen, která měla s pražským orchestrem co do činění, je skutečně obsáhlý. Za zmínku stojí například také houslistka Vanessa Mae, zpěvačka Sarah Brightman či trojnásobný držitel Grammy Michael Bublé. Orchestr má za sebou rovněž řadu klasických koncertů po celé Evropě, vycestoval ale také na turné po Japonsku a Číně.